BOMBOŞ BİR YAZI

Şubat 16, 2019

Merhabalar,

En son 25 Aralık 2017’de 2017 benim için nasıl geçti yazısını yayınlamışım ve bu yazıda 2018’den beklentilerimden bahsetmişim.

Açıkçası 2018 özetini yazacak bir vaktim olmadı. Dürüst olmak gerekirse yazı yazmayı öncelleyemedim. Şu an okuduğunuz yazı da bomboş bir yazı olacak. İçimden yazmak geldi bu sefer ertelemek istemedim.

İlginç bir takıntım var. Her yazmaya niyetlenip klavyenin başına oturduğumda yazacağım içeriği okuyacak kişilerin vaktini çalacak ve hakettikleri kaliteli içeriği sunamayacağımı düşünüp ya yazmıyorum ya da yazıyı yarım bırakıyorum. Öyle ki taslakta 7 yazıyı yarım bırakmışım.

Ne olurdu onları tamamlasaydım? Sanki her gün hepimiz harikülade içerikler tüketiyoruz. İstiyorum ki muazzam bir içerik olsun, yazıyı okuyanlar bir daha okumak istesin. Yazı referanslar barındırsın, bilmem ne… Neyse artık bu bir milat olsun.


Muhiku’yu kurduktan sonra geçen 1 yıllık süre içerisinde 6 kilo kaybettim. 74 kilodan 68 kiloya düştüm. Halbuki iyi beslendiğimi düşünüyordum. Ortağım Ahmet ise sanırım 10 kilo aldı. Ona kilo esprileri yapmaya başladım. Şimdilik goy goya alıyor, yakında spora başlar demek isterdim. Ancak başlayamaz çünkü günde ortalama 12-14 saat çalışıyor.

Ben bugünlerde biraz daha kendime vakit ayırmaya çalışıyorum. Son 1 haftadır sabah 9 gibi uyanıyorum ve gecede 1 gibi uyuyorum. Çalışma süremi ise ortalama 13 saatten 9 saate indirdim.

Galiba çalışma bağımlısı oldum. Çalışmadan duramıyorum. Kendimi kötü hissediyorum. Nitekim 1 yılda çok kısıtlı kaynaklarla inanması güç bir mesafe aldık. Yazılımda, pazarlamada, satışta, proje yönetiminde ve daha sayamadığım birçok kırılımda az zamanda büyük işler yaptık. Bu konuda mütevazi olursam bize haksızlık yapmış olurum.


Son 1 senedir okula neredeyse hiç gitmedim. Normalde bu sene mezun olmam gerekiyordu ancak hala daha 2 ve 3. sınıf karışık bir durumdayım. Ben de ne olduğunu tam bilmiyorum. Çok da kafa yormuyorum. Türkiye’de üniversite eğitimine olan inancım tam anlamıyla yok. Belki bir gün yeniden motive olup okula dönerim.


Bu 1 sene içerisinde kendi sınırlarımı çok zorladım. Belki de ömrümden 3 yıl eksilmiştir. Sağlık olarak da kendimi iyi hissetmiyorum. Şimdi diyeceksiniz ki “neden peki”?

Bir hayalimiz var. Bu hayal bir para veya zenginlik değil. Zaten öyle olsa çoktan bazı kararları almıştım. Bir vizyon inşaa etmeye çalışıyoruz. Muhiku 1. aşama projemiz. Sırasıyla 2. aşama ve 3. aşama projelerimizi de hazırlıyoruz.

Ne kadar umrunuzda bilmiyorum ancak dünyayı daha iyi bir hale getirmek için projeler geliştiriyoruz. Bunun için de aslında Muhiku’dan hızlı bir şekilde exit edip 2. aşama projemize başlamamız gerekiyor. Benim hedefim 2 yıl gibi bir sürede exit yapmaktı ancak bu şuanki koşullarda pek mümkün gözükmüyor. İşler beklediğimiz gibi ilerlemezse beklemeden 2. aşama projeyi devreye alabiliriz.


Ahmetin güneş görmeyen -2’deki 1+1 dairesinde borç harç, stresli bir zamanda kurduğumuz, dizimizde kutu yaparak sabahladığımız günlerden 6 ay sonra (Temmuz 2018) 160 m2 bir ofise geçiş yaptık. Artık 2 kişi değiliz. 8 kişiyiz. Ben daha fazla uzmanlık alanlarıma yönelik çalışmalar yapabiliyorum ve bu beni mutlu ediyor. MU-AZ-ZAM bir ekibimiz var. Nazar değmesin. Nazar değer diye pek de anlatmayı tercih etmiyorum. 🙂


Tabi tüm bu süreçte ben ciddi bir borçlanma içerisine girdim. Geçtiğimiz sene Ocak ayında tüm danışmanlıkları bırakmıştım. Üstüne biriktirdiğim parayı da Muhiku’ya yatırdım. 6000 TL gibi bir param vardı. 4000 TL’sini yatırıp geri kalan 2000’i ile de 1 ay hayatta kaldım. Peki sonra?

2 kredi kartıma yüklendim. Kira ödeyebilmek için arkadaşlarımdan borç paralar aldım. Bu Ağustos ayına kadar böyle devam etti. Temmuz ayında yanlış hatırlamıyorsam 1200 TL kendime maaş alabilmiştim. Zaten inanması güç düşük bütçeler ile bir şeyler inşaa etmeye çalışıyorsunuz. Kasada az biraz para kalıyor onu da tekrar işinize yatırıyorsunuz.

Tabi bu süreçte her geçen gün finansal tablomuz daha iyiye gitti. Ofis, ekip, yeni yatırımlar ve daha bir çok geliştirdiğimiz proje… Tüm bu süreçte ilk baştan beri gelişimimizi yayınlamadığımız için çok pişmanım. Her ne kadar yatırıma sıcak bakmasam da (akıllı para hariç) bu süre içerisinde ihtiyacımız olan finansmanı bulabilirdik. Ancak kendimiz bir strateji geliştirdik ve o stratejiye göre yeni yatırımlarımızı yapıyoruz.


Gördüğünüz gibi daldan dala atlayarak çorba bir yazı yazdım. Çünkü kendime söz verdim. Bu yazıyı yayınlayacağım. 🙂

Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yaz