Sahibinden.com’da Laptopumu Nasıl 2 Saatte Sattım?

Aralık 5, 2016

Yaklaşık 10 aydır kullandığım Asus marka laptopumu dün itibariyle sattım. Satarken herkesin kullandığı gibi sahibinden.com’u kullandım ve 2 saat içinde laptop satıldı. Doğrusu 2 saat içinde satılmasını beklemiyordum.

Laptopu satma düşüncem tam olarak 1 hafta içinde oluştu ve 1.haftanın sonunda sattım. Satmamdaki en büyük etmen o 1 hafta içinde Macbook kullanmam oldu.

Şu ana kadar Windows pc lerde envai çeşit laptop marka ve modeli kullandım. Doğrusunu söylemek gerekirse genel olarak çalıştığım şirketlerdeki pcleri de deneyimlerim içerisine katınca en memnun kaldığım pc satmış olduğum Asus oldu.

Laptopumu Neden Sattım?

Asus laptopumu 17 Şubat 2016 da borca girerek almıştım ve 10. ayda taksidi henüz bitmişken ani kararla satmış oldum. Çünkü o 1 haftalık Macbook kullanmam sonucunda şunları anladım:

 • Aslında windows kullanırken acı çekiyormuşum.
 • Mac OS insanların ihtiyacı olanı bu kadar basitlikte ve temiz verebilmesi beni benden aldı.
 • 1 hafta içerisinde sürekli bilgisayarda yaptığım şeylerden normale göre daha fazla zevk aldığımı keşfettim.
 • Aslında tüm hayatım boyunca touchpad yerine hiçbir işe yaramayan bir yüzeyi kullandığımı farkettim.
 • Bir işletim sistemi ne kadar stabil olur sorusunun cevabını buldum.
 • Laptopu şarjdan çıkarınca yattığım yerden 1 saat sonra kalkmak zorunda kalmadığım için daha mutluydum.

Bu maddeler genelde mutluluğumu artırmakla ve 5 yıldır yapmakta oldugum işlerde daha zevk alarak yaptıgımı farketmemle özetlenebilir. Tüm bunların sonucunda hızlı bir karar vererek elimdeki pc yi satıp üstüne para koyup kendime ait bir Macbook almaya karar verdim.

Laptopumu Nasıl 2 Saat İçerisinde Sattım?

Herkesin ilk baktığı yere girerek sahibinden.com’u ziyaret ettim ve ne kadar rezalet ilanların olduğunu farkettim.

Sahibinden.com’dan şuana kadar hiçbir şey satmadım ve almadım. Bu ilan sitesi ile tek bağım ev aradığım zamanlarda oldu ve o zamanda ilanların ne kadar rezalet oldugundan yakınıyordum hatta bu yüzden alıcı ile satıcıyı daha odaklı ve güvenilir buluşturan bir proje üzerine çalışmaya başlamıştım.

Sahibinden.com’da an itibari ile 4.787.621 ilan var ve bunların birçoğu aynı şeyleri satıyor veya hizmetini sağlıyor. Soldaki menüden dilerseniz kendiniz de toplayabilirsiniz. Bilgisayar>Dizüstü Notebook>Laptop kategorisinde ise 13.542 ilan mevcut. Satacağınız ürüne hali hazırda binlerce rakip bulunmakta.

Binlerce rakibi geçmeyi gözünüzde büyütmeyin. Sözünü ettiğimiz sitenin aylık 30 milyonu aşkın “tekil” ziyaretçisi bulunmakta. Yani ürününüzü almak isteyen birini illaki bulabilirsiniz. Önemli olan sizin ürününüze ihtiyacı olan kişilerin, sizinle aynı ürünü sunan kişiler arasında tercih yaparken sizi seçmesi olacaktır.

Şimdi satışlarınızı nasıl hızlandırırsınız ve nasıl daha güven veren bir hale getirirsiniz bir bakalım.

İnternette satış yapmak veya mevcut satışlarınızı artırmak istiyorsanız belli başlı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor:

 1. Sattığınız ürün hakkında dürüst olun.
 2. Ürününüzün ederi neyse ona göre bir fiyat belirleyin. Eğer ürününüz 2000 TL değerindeyse, 3000 yazayım zaten pazarlıkla 2000’e düşerim diyerek birçok alıcıyı kaçırırsınız.
 3. Ürün görseliniz gerçeği yansıtsın. Makyajdan kaçının. Yalanınız alıcının ürünü göreceği zamana kadardır.
 4. Ürününüzü tanıtırken güven vermeye dikkat edin. Güven olmazsa satış olmaz.
 5. Dikkat dağıtıcı gereksiz bilgi ve unsurları ilanınızda sergilemeyin.
 6. Ürünün arkasında güvenilir biri oldugunuzu hissettirin(tabi güvenilir biriyseniz)
 7. Ürün tanıtımında kurduğunuz cümleler sizi yansıtır. Kurduğunuz cümlelere dikkat edin.
 8. Bilgileri aktarırken lütfen saçma sapan gif, animasyon kullanmayın.
 9. Bir ürün elbette ikna edici tüm bilgileri içermelidir ancak zor olan bunu basitçe vermektir. Anlaşılması basit olun.
 10. Yazınız mümkün olduğunca okunabilir olsun. Lütfen yazınızı ortalayarak en büyük font yapmayın.

Hızlıca sahibinden.com’daki akrep nalanı aratmayacak ilanlara bir göz atalım. Rasgele 3 ilan açtım ve ekran görüntüsünü aldım. Aşağıda ilanları görebilirsiniz. Zaten sahibinden.com böyle ilanlarla dolu.

Şimdi aşağıdaki ilanları inceleyelim.

kotu ilan 1kotu ilan 2kotu ilan 3

 

Ne kadar çirkin ve göz yoruyor değil mi?

Yazıları okumadım bile. Çünkü okunabilir değiller. Bu ilanı oluşturan kişiler ürünleri satılmaması için özel çaba sarfetmiş. Üstelik bunları anasayfa ve kategori sayfalarından rastgele seçtim. İlanım gözüksün diye para veren insanların ilanları bunlar. Sahibinden.com’daki ilanların %80’i belki bu durumda.

Herkes digital marketingden veya internette pazarlama bilgisi olmayabilir kabul. Ancak insan ne yaparsa daha iyi olurun cevabını düşünerek de bulabilir. Çok zor şeyler değil.

Şimdi de kendi ilanımın görseline göz atalım:

ilanim

Ben sahibinden.com da ilan verirken nelere dikkat ettim? Nasıl 2 saatte satıldı?

 1. Dürüst oldum.
 2. Ürünün fiyatını ederi kadar belirledim.
 3. 7.90 TL’ye ilanın arkasına arandığı zaman aynı ürünler arasından daha kolay sıyrılması için yeşil arkaplan satın aldım.
 4. Neden sattığımı açıkladım ki insanlara biraz özelinizi açmak onların güvenini kazanmanızda önemli rol oynar.
 5. Yazıları okunabilir şekilde basitçe servis ettim.
 6. Bu ürünü ziyaret edenler neden almalı sorusunun cevabını bolca güven sinyali koyarak gerçekleştirdim.
  • Laptopun teste tabi tutulduğu videoları yazıda servis ettim ancak sahibinden.com dışarıya linkleri kapattığı için linkler çıkmadı(adamlar haklı aksi takdirde belli süre sonra backlink yuvasına dönmemesi mümkün değil.) Ancak yinede linklerin konularını silmedim ki ilgilenen kullanıcılara nelere bakması gerektiği konusunda yön vermek istedim.
  • Bu ürünü kullanan gerçek kişilerin yorumlarını internette çeşitli yerlerden derleyerek alt alta basitçe sıraladım ve yorumları aldığım yerleri hemen aşağısına yazdım.
 7. Ziyaretçiye asıl okutmak istediğim ve satışta kilit olarak gördüğüm yerleri kalın yaptım.

İlan aktif olduktan 2 saat içerisinde satış gerçekleşmesi üzerine bir kişiyle sözleştim ve satışı gerçekleştirdik. Yüz yüze görüşünceye kadar 20 saat kadar ilan yayında kaldı ve dönüşüm oranlarına baktığımda hiç beklemediğim sonuçları elde ettim.sahibinden.com ilan yönetimi

20 saat içerisinde 228 kişi ilanı görüntüledi ve:

 • 20 kişi ilanı favorisine attı.
 • 13 farklı kişiden mesaj aldım.
 • 12 farklı kişi telefonla aradı.

Siz de belirttiğim yöntemlerle satışlarınızı hızlandırabilir ve artırabilirsiniz. Bu maddeler dünyayı yeniden keşfetmenizi sağlayan şeyler değil. Dönüşüm oranı optimizasyonunda en temel sayılabilecek şeyler belki de.

Bu arada yeni bir blog kuracağımın haberini bu yazıda vereyim. Kısa zaman içerisinde digital marketing alanında dönüşüm oranı optimizasyonu ve reklam verimliliği odaklı olmak üzerine bir blog açıyorum. Danışmanlık verdiğim ve satışlarını artırdığım müşterilerimin öyküsünü ve sizlerinde neleri yaparsanız olumlu yönde etki eder sorusunun bol bol cevabını bulabileceğiniz bir blog olacak.

Sevgilerle..

 

Bunlarda ilginizi çekebilir

8 yorumlar

Insi Aralık 6, 2016 at 10:18 am

Eline sağlık.

Reply
Ekrem Bodur Aralık 10, 2016 at 5:34 pm

Güzel ve yaralı bir yazı fakat ürünün asıl hızlı satılmasının, daha çok ürünün durumu ve fiyatı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Reply
aslı Aralık 11, 2016 at 11:48 pm

googleden baska bır yazı ıcın gelmıstım bır kac yazınızı daha okudum. aşırı detaycı ve planlı bırısınız. bu zor olmuyor mu 🙂 yoksa bana mı oyle geldı? neyse belkı bır gun bu konu ıle ılgılı yazarsınız 🙂

Reply
Hamit Gurakar Aralık 12, 2016 at 9:22 am

Selam Aslı,
Aynı anda birçok farklı işle ilgilendiğim için planlı olmak zorundayım 🙂 Bu konuda zaman yönetimi dersleri faydalı oluyor. Zaman yönetimi konusunda Lynda’daki bu eğitim faydalı olur: https://www.lynda.com/Business-Skills-tutorials/Time-Management-Fundamentals/397387-2.html?certificate=041B32211CAC42A0944E95F0F37AF198

Bir kaç farklı eğitim seti almıştım en tatmin olduğum eğitim bu oldu 🙂

Reply
Aygül Hayal Kasım 4, 2017 at 11:32 pm

Aslı hanımla aynı düşüncedeyim, gerçekten uzun ama oldukça akıcı bir yazım tarzınız var. Kitap yazsanız bir solukta okunur yani okadar diyim.. Gecenin bu saatinde şunu okuyum bunu okuyum derken gözlerim yorulmasa neredeyse blogun tamamını bitirecektim. 🙂
En son bu yazıya denk geldim ve yorum yapmadan geçmek istemedim. Zira el işi ürünleri üretip satan birisi olarak en fazla ilgimi çeken yazılarınızdan biri bu oldu.

Reply
Hamit Gurakar Kasım 8, 2017 at 10:01 pm

Teşekkür ederim Aygül Hanım. Sizinle aynı görüşte olmayı çok isterdim ancak içerik oluşturma tarafımın oldukça zayıf olduğunu düşünüyorum. Bu konunun üzerine kısa zaman içerisinde eğileceğim 🙂

Reply
Veysel Kasım 15, 2017 at 11:12 am

İyi çalışmalar. Yazılarınızın bazılarını okurken. Okurken içim bayıldı 😀 Bu kadar ayrıntı???

Reply
Hamit Gurakar Kasım 19, 2017 at 9:40 pm

Selam Veysel, içinin bayılmasına üzüldüm. Ayrıntıda kayboluyorum ama böyle mutluyum napalım 🙂

Reply

Yorum yaz