WordPress Windows Uygulaması ve Faydaları

Aralık 12, 2015

Herkese merhabalar,

Bu yazıda dün yayına alınan WordPress’in windows masaüstü uygulamasını ve faydalarını anlatmaya çalışacağım. Bu uygulamayı neden kullanmalıyız bize ne gibi faydaları var sorularına yanıt niteliğinde olacaktır.

Günümüzde internette verimli çalışmak ve verimliliği artırmak üzerine birçok teknik yöntem ve yazıların yazıldığını görebilirsiniz. Birçoğunda ilk hamle olarak çalışırken Facebook,Twitter son zamanlarda web.whatsapp’ı da sayarsak sosyal mecraların sekmelerini kapalı tutmanız söylenir. Kendimde hayatımı internetten kazanan biri olarak söyleyebilirim ki çalışırken kesinlikle ilk ve en önemli hamle sosyal mecralardan uzak durmanız olacaktır. Sosyal mecraların çalışırken dikkat dağınıklığı, sürdürülebilirlik gibi çok önemli konulara etkisi azımsanmayacak derecede olabiliyor.

WordPress dün yayınladığı windows masaüstü uygulaması ile aslında blogger ve yazı yazmak isteyenlere bir iyilik yaptı ve masaüstü uygulamasını yayınladı. İlk bakışta “ne gerek var buna ben zaten tarayıcıdan yazıyorum yazılarımı, çalışırken focus olup sosyal medyayla ilgilenmeden seri çalışma sergiliyorum” diyorsanız bu uygulama size şu aşamada bir yenilik getirmeyecek 🙂

Uygulamayı WordPress.com sitesinde aldığınız imkanlarla birebir aynı imkanların masaüstüne taşınması olarak değerlendirebilirsiniz.

İlk olarak uygulamamızı şu adresten indiriyoruz: https://desktop.wordpress.com/

İşletim sisteminizi seçip indirdikten sonra gelen .rar dosyasından çıkan setup dosyasını bilgisayara kurulumu gayet basit ve olağan bir şekilde oluyor.Kurulum bittikten sonra sitemizin admin girişini yapıyoruz.

Wordpress Masaüstü Uygulaması

Girişimizi yaptıktan sonra karşımıza 2 ana sekme geliyor: My Site ve Reader

Bu sekmelerden tahmin ettiğiniz gibi My Site sizin sitenizde yapmak istediklerinizi barındırıyor. Reader bölümü ise takip etmek istediğiniz blogları size “recent post” yani yazarın son yazıları şeklinde sunuyor.

My Site sekmesinde sitenizin istatistiklerini,postlarınızı,sayfalarınızı,tema seçeneklerinizi,menulerinizi,kullanıcıları,plugin ve ayarlarınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Ancak tabiki barındırdığı imkanları şuan sınırlı.wordpress my site masaüstü

Reader sekmesinde ise takip etmek istediğiniz blogları “Followed Sites” sekmesinden ekleyerek son yazılarını “Reader” sekmesine tıkladığınız anda karşınızda görebilirsiniz.Wordpress.com u kullanmıyorsanız ki günümüzde kaç kişi aktif olarak oradan yazı okuyor bilmiyorum. Sabahları tüm yer imlerinden tek tek kontrol edip yeni yazılar neler diye kontrol eden arkadaşlar için son derece kullanışlı olacaktır.

wordpress masaüstü reader

WordPress’in wordpress.com sitesinde elde ettiginiz deneyimden farklı olarak bişi sunmadığı için diğer özellikleri tek tek buraya yazmıyorum. Bu uygulama hakkında şahsi fikrim, wordpress.com’a girip oradan bloğunu düzenleyen bir tanıdığım kişi olmadı henüz. Herkes kendi admin panelinden işlerini görebiliyor ancak bu uygulamanın üstüne gidilip “sosyalliği” de içinde barındırarak geliştirilebilirse ve admin panelindeki kod düzenleme ihtiyaçlarını da içeri çekebilirlerse bu uygulamanın albenisi de artacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yaz