Youtube’dan Nasıl Para Kazanılmaz? [Acı Tecrübeler İçerir]

Aralık 25, 2015

Yazının başlığından da anlaşılacağı üzere bu yazıda neler yaparsanız Youtube’dan para kazanamazsınız bunları ele alacağım.İnternette Youtube’dan para kazanmak veya Youtube para kazanma yazınca yüzlerce yazı ve içerik geliyor ancak bunların birçoğu da sizi aldatmaya yönelik yazılar olacağının teminatını verebilirim. Daha önce tüm o yazıları okuduğum için rahatlıkla bunu söyleyebilirim.

Kendim birçok kere Youtube operasyonuna girişmiş biri olarak sizlere yapmamanız gerekenleri ve yapmanız gerekenleri aktaracağım.Yazıda youtube’a yönelik yazılım veya benzeri şeyleri “ele bile” almıyorum birçoğu artık işe yaramıyor ve toplu video yüklemelerinde hesabınızın kapanmasına neden oluyor. Google tüm bunları farkedebilecek yapıda ve Adsense’de dönen büyük paraları böyle ucuz oyunlara da kaptırmak istemiyor.

Reklam verenlerin dönüşümlerinin berbat olmasına neden olan “spam” olayına artık bir son vermek isteyen Google’ın suyuna gitmeye bakın. Tersine sevmediği şeyleri yaptıkça emeklerinizin ve zamanınızın boşa gittiğini görmek istemezsiniz. Yazının sonunda aslında Youtube’dan para kazanmanın ne kadar kolay olduğunu ve devasa karmaşık bir yapı olmadığını göreceksiniz.

Öncelikle türlü türlü hile hurda veya internetten para kazanmak, Youtube’dan para kazanmak ve bunlarla alakalı “trick” adıyla sunulan bilgilere itibar etmeyin. Google sizden kat kat daha zeki bunu kendiniz de “zaman kaybederek” tecrübe edebilirsiniz. Bişi yaparken acaba bunu yutturur muyum veya böyle yapsam yer mi diye düşündüğünüz birçok şeyi sizden önce yüzlerce kişi denedi ve yanıldılar. Youtubeda bir operasyona kalkışmadan önce ve sonra yapılabilecek teorik ve pratik hataların tamamına yakınını yapmışımdır o yüzden biraz uzunca ama yeni başlayanlar için kesinlikle faydalı bir yazı olacaktır.Kaybedilen saatlerin,günlerin ve emeklerin sonucudur 🙂

Yapmamanız Gereken En Önemli Şey: Amaca nasıl ulaşacağını bilmeden araçlarla fazla vakit kaybetmek

Çok net söylüyorum en büyük hata amaca nasıl ulaşacağınızı bilmeden araçlarla çok vakit kaybetmek. İlk maddenin telif ihlali, adsense hesabı, çerez temizliği, temiz gmail hesapları vs gibi şeyler olmasını bekleyebilirdiniz ancak bu yazı yüksek derecede acı tecrübe içerdiği için yapmanız gereken 5 madde tarzı bir yazı olması imkansız zaten. Peki amaca nasıl ulaşacağınızı bilmeden araçlarla çok vakit kaybetmek demek ne demek?

Tam olarak şu demek: Amacınız Youtube’a video yükleyip reklamlardan para kazanmak ancak bu amaca giderken kanalın sosyal medya hesapları, sosyal medya hesap içerikleri, içerikte kullanılacak resimler, kapak resmi,profil resmi,arka plan resmi,takipçi satın almak,trafik satın almak,logo,filigran ve bunun gibi bir sürü hataya düşerseniz üstelik birde bu hatayı planlarsanız işin sonunda çöküntüye uğrarsınız.Büyük düşün küçük başla sözünün ne kadar önemli olduğunu tecrübe ederek anlamanızı tavsiye etmem çünkü anladığınızda o iş çökmüş veya çökmeye yakın oluyor.

Hayatım boyunca planlı çalıştım ancak hatalı bir yola girip üstelik o yol üzerinden komple bir hata zinciri planlamamıştım.Bunun gibi bir sürü şey diyerek yazdığım tüm örnekleri ve daha fazlasını daha kanalı açmadan planlayıp yaptım ve sonuç tamamen hüsran oldu.

Kanalım bir Top 10 kanalıydı. Sherlock dizisinden en iyi 5 sahneyi derleyip atıp zengin olacaktım. Aylık aranma hacmi ve aranma kelimelerine kadar içerikler oluşturmuştum atacağım videolarla refaha erecektim(hesaba gel..) Tabiki öyle olmadı. Kanal tüm acemiliğimle telif kurbanı oldu. Aslında bu yolla kazanamayacağımı sadece atacağım bir video ile öğrenebilirdim ancak bu benim 1 ayıma mal oldu ve tüm emeklerim çöp oldu.Yaptığım tasarımlar ve ekipmanlarımı ibretlik olarak yüklüyorum 🙂

Ne öğrendik: Dizi ve Filmler’in kendi orjinal yapımları bölümleri Youtube’a yüklediği için tüm yüklediğiniz şeylere telif ihlali uyarısı geliyor. Telifi olmadığını varsaydığınız(!) bir dizi düşünürseniz bile içinde çalan müzikten yine aynı şekilde telif ihlali uyarısı yersiniz. Nitekim çok iyi giden Mr.Robot Fans kanalımda öyle oldu. Sonradan zaten yapım şirketi kendi yükleyerek tamamen bunların önüne geçti.

Sherlock’tan kazanamadım kabul dedim ama neyden kazanılamayacağını görmüş oldum. Bir dahaki denememi buna göre yaparım dedim. Bir yazı okumuştum ve bir sürü de destekleyen cevaplar vardı “Lyrics müzik videoları telif yemiyor. Başında ve sonunda müziği 1.5x hızlandır.” Yalana gel… O müziğin 5 saniye sesli çalması bile telif uyarısı için yeterli.Video Eminem’in müziklerini en iyi 10 listesi şeklinde içerecekti. Arka plan resimlerine kadar tasarımlar yaptım ve sonrasında tabi ki bu da fail oldu.

2 Kere art arda fail olunca bu iş bana göre değil dedim ve Youtube defterini kapattım. Aslında tek yapılması gereken oyunu kurallara göre oynamak üstelik tüm bunlardan daha kolay.1 yıl sonra tekrar bu kez daha bilgili olarak denemeye karar verdim.(Bu arada bir Mr.Robot kanalı açıp onu da harcadım) Müzik yok, dizi film yok. Telif hakkı içermeyen içerikler olmalı ve aranan içerik olmalı. O zamanlar tanıştığım ve Youtube’dan iyi diyebileceğim hatrı sayılır miktarda aylık para kazanan bir arkadaşım vardı. Vine,twerk,prank ve buna benzer videoların telifi çoğunlukla korunmadığı için bu videoları birleştirip Youtube’a atıyordu ve abone sayısını artırıp hızlı bir şekilde izlenmesini de artırıyordu. Bunun gibi şeyler dene dedi ve aklıma yattı, tamam dedim bunu deneyeceğim. Hemen bir gmail hesabı ve temiz bir adsense ile kanalı kurdum.

Önümde örnek vardı bu sefer kesin kazanacaktım ya(!) her şey mükemmel olmalıydı. Tamamen bu işe odaklanacaktım. Freelancer olarak yaptığım işleri de bir kenara bıraktım(amatörlük nirvanada). Tasarımlar yaptım binlerce içerik indirdim ve havuz oluşturdum. Logoya ayrı önem vermek gerek dedim kendimce ve fiverr.com dan bir logo siparişi ettim.Facebook için özel kapak fotoğrafı tasarladım. Hatta video girişleri için bir intro videosu bile yaptım. Bütün herşey mükemmeldi. Telif hakkı olayı yoktu, ingilizce içerik olduğu için reklam gelir getirisi daha çoktu. İlk videomu renderlayıp yükledim. Sonra 2,3,5,10 video derken benim de sabrım doldu. Sonuç: tabiki izlenmedi ve kazanamadım. Youtube da eşsiz bir içerik olmadığı için yüzlerce aynı videonun altında gözükmüyordu bile. Hiçbir problem olmadan ilerleyen kanalda yine kazanamamıştım. Demek ki neymiş efendim. Yüzlerce aynısı yapıldıktan sonra siz yaptığınız şeyleri de pazarlayamadığınızda kim bilsin sarı çizmeli mehmet ağayı…

Ne Öğrendik: Yaptığınız şeyler size göre sorunsuz ve mükemmel olsa da son kullanıcıya ulaşmadıktan sonra hiçbir değeri yok. Üstelik daha önce yüz kere yapılmış bir şey arasından sıyrılmayı deniyorsanız bu çok daha zorlu bir süreç oluyor.

Aslında tüm bu zorlukları insan kendi kendisine çıkartıyor. Youtube’dan para kazanmak için inanın bana bunlara hiç ama hiç gerek yok. Nasıl olduğunu yazının sonunda söyleyeceğim 🙂

En son denemem ise Youtube Hot Trends üzerine oldu. Linkte Youtube’da “Facebook ve Twitter’da son 24 saat içinde en çok paylaşılan videolar” ve  “Son 28 gün içinde yüklenen ve 24 saat içinde en çok görüntülenen videolar” ülkelere, eyaletlere ayrılıyor. Buradan ülkeleri karşılaştırıp en çok ilgi gösterilen videolara ulaşabilirsiniz.4 kere fail olmuşsun neden hala soğumadın derseniz cevabım ümit olur. Bi ümidim var’dı’ her zaman 😀 Son 1 yıl içinde hem çok izlenip hem de telif uyarısını atlatan kişilerin yazılarını okurken yaptıkları ortak birşey dikkatimi çekti.Videonun etrafına çerçeve koyuyorlardı ve bu şekilde ‘sözde’ bazı videolarını teliften atlatabiliyorlardı.Bunu da bir deneyeyim dedim ve “Daily World Popular Videos” adında bir kanal açtım. Bu sefer sadece bir arka plan resmi yaptım başka hiçbir şeyle uğraşmadan birkaç video gönderdim. Ancak bu da telife takıldı ve dahası siz o popular videolara baktığınız anda bile yüzlerce kişi aynı bu methodla videoları çoktan atmış oluyor. Bu işin avcıları var kısacası.

Yazının bu kısmına kadar okuduysanız belli ki konuya az çok ilginiz var. Peki Youtube’dan nasıl para kazanılır ve Youtube’dan para kazanmanın yolları nelerdir?

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır ?

Cevabı çok basit.Özgün içerik üretmek. Birçok kişi Türkiyede Adsense gelirlerinin çok çok düşük olduğundan şikayet etse de bu işten iyi miktarda para kazananlarda var ancak emin olun özgün içerik üretmek ve onları editleyip renderlamak oldukça yoğun ve yorucu bir süreç.

Peki özgün içerik üretmeden para kazanılabilir mi? Tabi ki kazanılabilir. Telif hakkını çiğnemediğiniz sürece izlendikçe para kazanabilirsiniz. Bunlar vine,prank,kaza,epic fail tarzı ve çok konuşulan gündem videolarıdır(Son zamanlarda ünlü kişilerin Younow yayınlarını kaydedip Youtube’dan yayınlayanları görüyorum son derece izleniyor ve başarılı bir yöntem). Ancak bunları yapan binlerce kişi var hiç boşuna denemeyin derim eğer bi 300.000, 400.000 beğenili,takipçili sosyal medya hesabınız yoksa..

Tüm yazıyı aslında tek cümle ile özetleyebiliriz: Oyunu kuralına göre oynamak ve bunu pazarlamak.

Bunun dışında deneyeceğiniz tüm trickler,hilelerin sizi başarıya ulaştırması imkansız demiyorum ama gerçekten çok zor.İnternetten para kazanmak genelde herkes tarafından ilgi duyulan bir konu ancak göründüğü kadar basit değil. Sadece Youtube için demiyorum bu affiliate marketing,içerik sitesi,girişim ve aklınıza gelen birçok konuda böyle.

Yapılmaması gerekenleri kısaca bir özetleyelim

  1. Amacınıza odaklanın ve sonucu belli olmayan şeyler için daha basit ilerleyin. Komplike başlamayın.
  2. Telif hakkı içeren müzik ve videoları içeriklerinizde barındırmayın.
  3. Başkasının içeriğini kopyalamayın.
  4. İlk uyarınızı aldıktan sonra hatayı tekrar etmeyin. Çok hızlı bir şekilde 2. uyarıyı alıp kanalınızın para kazanma özelliğini kaybedebilirsiniz.

Telif hakkı bulunan videoları kullanmanın bazı farklı sonuçları olabiliyor.Bu durumlardan birincisi direk uyarı verip o videoyu kaldırmanız ve tekrarı halinde kanalınızın para kazanma özelliği kapanmasıdır.İkincisi ise yüklediğiniz videonun telif içeren bir kısmı algılandığı an sizden o videonuzu kaldırmanız istenmez ancak o videonun para kazanma özelliği tamamen telife sahip olan kişi için çalışır yani size bir faydası olmaz.

Daha da ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlara bu konuda Teknoseyirin yayınlamış olduğu videoyu izlemelerini öneririm. Ayrıntılı bir şekilde ne yapılmaması gerektiği ve sorunların çözümlerine değiniyorlar.

 

Eğer sizinde paylaşmak istediğiniz yorumlarınız,tavsiyeleriniz,sorularınız,deneyimleriniz hemen aşağıda bulunan yorum bölümünde paylaşırsanız sevinirim. Eğer yazıyı beğendiyseniz ve sosyal medyada paylaşmak isterseniz Paylaş butonlarıyla da yazının okunmasını sağlayabilirsiniz. 🙂

Bunlarda ilginizi çekebilir

61 yorumlar

Fatih Develi Aralık 25, 2015 at 10:28 pm

“The very first company I started failed with a great bang.

The second one failed a little bit less, but still failed.

The third one, you know, proper failed, but it was kind of okay. I recovered quickly.

Number four almost didn’t fail. It still didn’t really feel great, but it did okay.

Number five was PayPal.”

– Max Levchin, PayPal co-founder

Reply
berna Kasım 13, 2016 at 8:44 am

YouTube kullanıcıları ModaSky üzerinden videolarını yayınladığı takdirde Sponsor bulabilir veya Reklam alabilirler. Abone sayılarını arttırabilirler.

Reply
Teknopital Ocak 5, 2016 at 2:50 pm

YouTube ile ilgili böyle uzun, emek içeren, doyurucu makaleleri görmek gerçekten gurur verici.
Çok sorulan sorulardan birini de -sektörden birisi olarak- ben yanıtlayayım ki okuyucularınızın kafasında biraz daha şekillensin konu.

“Satın alınan YouTube izlenmeler para kazandırmaz. Sadece izlenmelerinizi şişirir.
Genelde sanatçılar ve şirketler tarafından kullanılır.
(YouTube üzerinden gelir elde etmek gibi bir amaçları olmadığı için. Tanıtım amaçlı diyebiliriz yani.)

Reply
ahgurakar Ocak 6, 2016 at 10:42 pm

Teşekkürler 🙂 malesef bu konular hakkında çokça yanlış ve aldatıcı bilgi mevcut.

Reply
ümit Şubat 5, 2016 at 12:50 am

giriş, gelişme güzel ama sonucu doyurucu bağlayamamışssın. ellerine, gözlerine yüreğine sağlık. saygılar.

Reply
Hamit Gurakar Şubat 6, 2016 at 1:05 am

Teşekkür ederim Ümit 🙂

Reply
Emrah Nisan 20, 2016 at 9:01 am

Emeğine sağlık dostum. Ümidin hala bitmemiş farkındayım. sonda yazıyı paylaşmamızı istemişsin 🙂 sitenin tıklama sayısını arttırarak oradan da kazanmak istiyorsun değil mi hemen paylaşacağım 🙂 şaka bir yana hepimizin umudu ilk etapta ek gelir sonrasında free çalışmak.

Reply
Fecii Youtube Mağduru Nisan 24, 2016 at 8:48 pm

Hocam yazı on numara olmuş, son yıllarda okudum en güzel yazılardan biriydi. Eline yüreğine diline sağlık. Bende senin gibi yıllarca uğraştım youtube ile. Her defasında hüsran her sonuç hüsran 🙂 . Peki gelelim asıl meseleye, bu yazacağımı neden kimse yazmıyor? Şimdi youtube de ne zaman ki kazancım artmaya başladı hesabım kapatılıyor. Telif olmayan %100 özgün videolarla ücretsiz müzikler kullanarak yaptığım kanallar bile kapandı. Bugün 24.04.2016 Pazar günü 1070 videolu kanalımda kapandı. Ne hikmetse 6 aylık kalanım son bir hafta para kazanması artmaya başlayınca yine müthiş kaçınılmaz sonu buldu. Topluluk kurallarını aşırı ihalal veya spam veya mühtescen içerik ile hesabınız askıya alınmıştır 🙂 inanın uyarı aşağı yukarı böyle. Veya veya diye yazan bir yazı. Size tek bir sorum var, Neden para kazanma artmaya başlayınca 🙂 Neden hocam neden 🙂 ben artık youtube, facebook, twitter vs. aklınıza gelen bütün büyük platformların ne kadar namussuz, şerefsiz, üçkağıçı, dolandırıcı ve kul hakkı tanımaz şirketler ve kimlere ait olduğunu öğrendim. Eğer isterseniz size bir sürü kapanmış yüzde yüz özgün kişilerin kanallarını yollayabilirim. Özgün içerik hikaye hocam, 600.000 bin abonesi olan ve hiç bir telif kullanmayan kişiye uyarılar ve telifler gidiyor. Adam açıklama yapıyor bundan sonra youtube u kullanmayacam diyor, bir hafta sonra namuslu youtubun namuslu üst yetkili bir avukatı tarafından özür e-maili yollanıyor. Ve adamı youtube de sorumlu bir görev verme teklifinde bulunuluyor 🙂 yani sayfalarca yazı yazıp derdimi anlatsamda sizin gibi bir kaç kişi dışında kimse mevzuyu anlamayacaktır. Yıllarca interneti aktif olarak kullanan biriyim ama böyle uzun yazı yazdığım fazla görülmemiştir. Ben artık yotubeden çekiliyorum, Allah diğer kişilere yardım etsin 🙂 namussuz bir platformdan alın teri ile para kazanma diye birşey yok. Ben yazınızda bahsettiğiniz şeylerin dışında pek kimsenin bilmediği teknikleri bile denedim, özgün kanal denedim, herşeyi denedim. Bazı kanallarım aylarca sıfır izlenme ile durdu. Tag, içerik vs. seolarını bildiğim halde. Artık bu konularda birşey diyemiyorum ve büyük konuşmak da istemiyorum bugün hesabım kapandı saatlerce donup kaldım. 1070 videodan bahsediyorum hocam anlatabiliyor muyum 🙂 bu kanala güveniyordum tam izlenimlerim artıyordu seviniyordum hergün analitiği inceliyordum bu kanal tuttu tutuyor oldu olacak derken hiç bir bahane yokken hesap gitti, diğer giden hesaplar bu kadar üzmedi beni çünkü hatalar telifler vs vardı, ama bu kanal %1000 telifsiz ve kendi hazıladığım videolardı. Bu platformların Alternatifi , rakibi yok hocam. Adamlar tekel tek kalem, ister yap ister yapma diyor, bin lira kazanıp bize 10 lira veriyor inanılmaz bir para dönüyor, üzerine yattığı paraları saymıyorum. Yüz milyon kullanıcıdan bir dolar çarpsa siz düşünün 🙂 aylık 100 milyon dolar yapar. Bide işin network partner olayları var oda ayrı bir olay. Neyse herkese bol şans dilerim youtube video yapın edin ama BEL BAĞLAMAYIN. Çok büyük hayal kırıklıklarına girersiniz. Hepiniz Allaha emanet olun arkadaşlar, umarım bir gün hepiniz verdiğiniz emeklerin karşılığını alırsınız, ama bu platformlar bizi size bu paraları yedirtmez bu laflarımı unutmayın. Parayı yedirttiği grup ve kategorileride biliyorum ama buradan insanları ve gruplarıda kötülemek istemiyorum çünkü herkes bir tekneye binmiş büyük okyanuslarda yol alıyor. Hepinize Selam, saygı , sevgi ve bol kazançlı bir hayat dilerim….

Reply
Hamit Gurakar Nisan 24, 2016 at 9:40 pm

Selamlar,
Değerli yorumun ve yazıya katkıda bulunduğun için ayrıca teşekkür ederim 🙂 Kanalın adına çok geçmiş olsun. Çevremde de 6000 lira içinde olmak üzere adsense’i askıya alınıp bu işleri bırakan arkadaşım da oldu. Onun da ne zaman kazancı artsa kanalı kapanıyodu bir süre önce bıraktı bu işleri. Youtube benim günü kurtarmak için yaptığım işlerden biriydi ama bana gore olmadıgını anladım bi daha da girmeyi düsünmüyorum. Hobisine video atabilirim ama onun da suyu çıktığı için atmıyorum 🙂 İnsallah her sey gönlünce olur ve emeklerinin karsılıgını kat ve kat alırsın. Selamlar..

Reply
Fecii Youtube Mağduru Nisan 25, 2016 at 12:51 pm

Sağolun üstadım inşallah sizinde gönlünüzde ki hayallerin tümü gerçekleşir. Herkes yazılarını sizin gibi gerçekçi ve doğru yazsa keşke. İnsanları kandırıyorlar üzülüyorum, herşey öyle anlatıldığı gibi güllük gülistanlık değil. Bloğunuzun talipçisiyim bundan sonra. Kendinize iyi bakın, böyle başarılı yazılarınızın devamlarını bekliyoruz.

Reply
Mehmet Temmuz 3, 2016 at 8:35 pm

Benim merak ettiğim, ne kadar özgün içerik olursa youtube için de o kadar iyi değil mi? Zaten kanallara devede kulak para veriyor. Devede kulak parasına da göz dikiyor… Kanal sahiplerini küstürmek youtube’a da zarar vermez mi, yoksa ben mi çok naif düşünüyorum?

Reply
Hamit Gurakar Temmuz 4, 2016 at 10:01 pm

Selam Mehmet, özgün içerik hem senin için hem seni abonelerin için hem de youtube için tabi ki iyi. Youtube kanal sahiplerine, yayıncılar baskalarının hakkına girmediği müddetce pek müdahele etmiyor. Sen baskasına ait olanı kullanmadıkça sorun olmaz.

Youtube kazandığından komisyonunu veriyor ancak o komisyonda ilerleyen tarihlerde devletin Youtube’dan yayıncıların gelirlerinden vergi almasıyla birlikte malesef çok daha azalacak. Paypalın Türkiyeden çekilmesi, Youtube yayıncılarına vergi gibi problemler yayıncılarda negatif itici kuvvet şuan.

Çevremde de ne kadar Youtube’a söven, küsen insan olduysa hepsi de belli süre sonra tekrar barışıyorlar ne hikmetse 🙂

Adsız Haziran 2, 2016 at 10:07 am

Çok açıklayayıcı olmuş ünlülerin resimlerinden telifsiz müzikle slayt gösterisi yapıp you tube a koyup para kazanmayı aktifleştirmek telif yermi mesela güzel bayan oyuncular

Reply
Hamit Gurakar Haziran 2, 2016 at 11:10 am

Selam adsız, resim veya slayt gösterisi telif yemez.

Reply
Ali Temmuz 9, 2016 at 3:08 pm

Mesela bir videodan telif yedik ama sildik videoyu ve telif içermeyen video yükledik para kazanabilirmiyiz yoksa 1 ay boyunca para kazanamıyomuyuz

Reply
Kasım Temmuz 9, 2016 at 11:11 pm

İyi günler ben şuanda kullandığım kanalı vpn değitirrek ve reklamlara kendim tıklayarak kazanıyorum sizce ban yermiyim

Reply
yalcin Temmuz 17, 2016 at 9:00 am

merhaba

bir aydır bu işe merak sardım kendime ait bir hobi video koleksiyonum mevcut araştırdığım kadarı ile yotube üzerinden milyonlarca kez izlenmiş bu tarz videolar var para kazanabilmemiz için yeni başlayan biri olarak kaç kişinin video yu izlemesi gerekiyor yada sadece izlemesi yeterlimi…. ayroca yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık bir aydır aradığım bir çok sorunun cevabını buldum teşekkurler..

Reply
ece Temmuz 18, 2016 at 10:13 pm

hayır ünlülerin resimlerini kullanmakta telif uyarısı almaya veya para kazanmanın telif sahibine aktarılmasına neden oluyor. cübbeli ahmet hoca, bülent ersoy gibi isimlerin resimlerini kesip biçip özgünleştirip slayt haline getirmiştim para kazanılması engellendi.

Reply
uğur Ekim 11, 2016 at 11:37 am

dostum hiç üşenmedim sonuna kadar okudum emeğine sağlık dediğin gibi umut cok önemli özgün doğal içerik her zaman google amcanın algoşitmasının dikkatini cekmiştir bende yolun başındayım google adsense ilgileniyodum ben youtube adsense yazn gercekden etikli teşekkür ederim

Reply
berat senlik Kasım 10, 2016 at 8:03 pm

benimde cok kanalım kapandı
ilk actıgım kanala rastgele video eklemiştim binlerce izlenme ve abonem olmustu
adsenseye baglı degildi
daha cok merak salarak cok kanal actım hepside turlu sebeblerle kapatıldı
şimdi yine actım eski temiz videoları yayınladım
cok uyarı aldım ama kapanmadı
bir kanal kapanırsa diger kanallar için sıkıntı olurmu acaba

Reply
berat senlik Ocak 30, 2017 at 8:57 pm

yine hesabım komple kapatıldı kanalı tıutturup abone arttırdım para kazanınca kapayıldı gercekten yoruldum.conted ıd uyarısı aldıgım oluyordu oda para kazanma özelligini yapıyordu sürekli video yuklediginizdede sparm algılıyor ne alakaysA

telif olmasada sparmdan alıyorsunuz cok sıkıntılı iş

eger hesabım acılırsa oda imlansız adsensede ne derseniz bu mumkun olmaz acılmaz kapatılmıssa

özgün video yukleyende telife takılıyor youtube riskli emege deymez

Reply
Hamit Gurakar Ocak 31, 2017 at 11:46 am

Katılıyorum. Türkiyede reklam gelirleri çok düşük o zamanınızı daha verimli kullanırsanız 10 kat daha fazla para kazanabilirsiniz. Tecrübeyle sabit 🙂

Reply
minnettar Kasım 26, 2016 at 2:48 pm

Yazı için çok teşekkürler.Sizin ve Fecii Youtube Mağduru’nun tecrübelerinizi paylaşmanıza paha biçilemez. Kaç zamandır kafa yorup duruyorum. Para kazanmak bir yana, severek yapacağım bir uğraşımın olması için çok uzun süredir kafa yoruyordum. 5000-6000 kısa video içerecek ve çok uzun sürecek bir uğraşının içine girecektim. Yıllarca uğraşıp emeklerimin çöpe gitmesi gibi bir şey olur mu düşüncesinin çok net cevabını aldım. ALLAH razı olsun 🙂

Reply
Fecii Youtube Mağduru Aralık 22, 2016 at 2:35 am

S.a minnettar kardeşim Allah senden de razı olsun. sen video yapacaksan şöyle bir şey tavsiye edebilirim. %100 özgün videoların varsa ve sana aitse, müziklerde %100 royalty free music (%100 ücretsiz ve telifsiz müzikler) ekleyerek videolarını hazırla, Youtube’ya yükle ama para kazanmalarını açma, bir hafta on gün sonra yani 10-15 abonen olunca günlük izlenme sayısı 35’i geçince network şirketlerinden birine gir. Ama sakın 3 yıllık 20 yıllık 50 yıllık gibi sözleşme yaptıran soytarı networklara bulaşma. istediğin anda çıkabileceğin networklara gir, mesela Freedom, reflictnetwork, miquos vs. ben bunlarla çalışmadım ama freedom’u övüyorlar. Kanalının networkta kalması kazancının %30 – %40 gibi kesintiye uğrar ama kanalın kalıcı olur. Seni çekemeyen çoluk çocukların sahte spamları network şirketlerine bağlı hesaplara işlemez. Benim de aklım olsaydı cimrilik yapmasaydım 😀 networklere girseydim şimdi ne güzel onca kanalım olacaktı. Ben neden network şirketlerine girmemiştim onuda söylüm yıllık kontrat yaptıkları için yıllar sonra öğrendim ki istediğin anda çıkabileceğin network şirketleri varmış Neyse ben sadece sana az da olsa yol göstermek istedim, ben tekrardan youtube dönecem ama network şirketleriyle yola devam edecem kesinti olsada yapacak fazla seçenek yok malesef. İnşallah senin güzel kanalın olur bol bol kazanırsın. Bu arada tam yorumu yollayacaktım 5000 bin kısa video demişsin videoları sakın kısa yapma birleştir, lafları evele gevele cart curt ettir ne yaparsan yap ama videoları uzat 🙂 biraz araştırırsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

Reply
Fecii Youtube Mağduru Ocak 18, 2017 at 2:04 am

Tekrardan selamlar, son zamanlar da araştırmalarım sonucu güvenilebilecek bir network şirketi göremedim. Freedom önermiştim umarım katılmamışsınızdır, kontraktı yok ama parayı çok geç verdiği söyleniyor. Bunu belirtmek istedim, benim yüzümden kimse mağdur olmasın. Saygılar.

Reply
Hamit Gurakar Ocak 18, 2017 at 1:30 pm

Selam, Youtube ile uzun süredir hiç ilgilenmedim. Meraklısı olan arkadaslara faydalı olacaktır 🙂

Reply
Yasemin Ocak 21, 2017 at 10:35 pm

Cok cok teşekkürler guzel yanıtlarınız için. Benim bir soru olacak. Dizi film elestirisi içeren videolar yapmak istiyorum ama bazen bi filmden 3-5 sn de olsa kullanmak gerekicek. Telife mi girer?:(
Evetse, sahne oynarken konuşmaya devam etsem olur mu?(tekno seyir oyle bisi solemisti sanki) yanitlarsan cok sevinirim. Saglicakla kalin..

Reply
Nazli Ocak 4, 2017 at 6:11 pm

Bi dizi kanalinda(doctor who) yuklenen videolarin turkce cevirisini yapip altyazi koysak telif yer miyiz

Reply
Hamit Gurakar Ocak 13, 2017 at 8:14 am

Selam Nazlı, çok yüksek ihtimal telif gelir. Özgün bir şeyler yapmayı denesen hem daha çok zevk alır eğlenirsin hem de kendi kanalını olusturmus olursun.

Reply
Kubra Ocak 7, 2017 at 7:27 pm

Merhaba sorum olacaktı eģer ben bi müziģi klip yapsam ve kendim resimler üzerine birseyler yazıp guzel söz fln…ve slaytlasam olurmu?

Reply
Hamit Gurakar Ocak 13, 2017 at 8:11 am

Selam Kübra, Telif hakkı bulunan, korunan bir müzikse olmaz malesef.

Reply
Kübra Ocak 19, 2017 at 12:47 pm

Peki bir elişi fln göstersem ve fon müziği koysam arkaya olurmu?yalnız hangi müziklere izin olduğu nasıl anlaşılır?

Reply
Adele Ocak 12, 2017 at 2:20 pm

Birlikte çalışsakmı hamit ne dersin (((;; Denemeler yanılmalar…

Reply
Hamit Gurakar Ocak 13, 2017 at 8:08 am

Selam Adele, şuanki yoğunlugum yeni şeyleri denememe baya bir engel ama oturup bir kahve içebiliriz 🙂 (Ben ısmarlarım :))

Reply
Türkücü Ocak 19, 2017 at 12:36 pm

Merhaba kolay gelsin öncelikle yazı gerçekten bilgilendiriciydi devamını bekliyoruz .benim sorum şu olacaktı özgünlükten bahsetmişsiniz ben bağlama çalıyorum arkadaşım gitar sesimizde iyi yani şarkı söyleyerek youtube koysak bir sıkıntı olur mu yani söylediğimiz türkü şarkıdan telif yermiyiz .yoksa özgün bir video mu olur teşekkürler.

Reply
Hamit Gurakar Ocak 19, 2017 at 12:43 pm

Hayır bir sıkıntı olmaz 🙂 Arka planda olsa bile orjinal müzikten bir kısım kullanmayın.

Reply
Türkücü Ocak 19, 2017 at 12:49 pm

yok orjinal hiç birşey koymıcaz sadece kendimiz çalıp söylicez.

Reply
Emel Ocak 21, 2017 at 7:14 pm

🙂 Senin kısmetin kapalı arkadaşım.. açtırman gerek.. 😀 😀 bi makbule teyze var kurşun döküyor, muska yazıyor, istersen numarasını vereyim bir de onu dene 😀

Reply
kazım Ocak 27, 2017 at 9:53 pm

abi öncelikle eline sağlık. sanırım en iyisi youtube hiç bulaşmamak anladım, çok beklentim yoktu ama abi şu yazıyı gördükten sonra iyice moralim bozuldu, özgün video yapacan ülke zaten tepetaklak olmuş herkesin gözü siyasette benim özggün videolarımı izlicekler falan hehehe tabi tabi….asdfghjk..zaten binlerde fenomen de doldu taştı ortalık saçma sapan, bu saatten sonra bir kave koyup film izlerim daha iyi, herkese bol şanslar dilerim.

Reply
ümraniye Şubat 10, 2017 at 10:09 pm

arkadaş inan o kadar güzel yazı olmuş ki hepinize teşekkürler. gecenin bu saati uykusuzluktan ölüyorum ama bu yazıyı bitirmeden uyuyamadım. ben kanal açacağım. yaklaşık 20 – 30 tamamen özgün video çekip haftada bir koymayı düşünüyordum. softbox kamera tripod aman allahım hepsini aldım mikrofon ne lazımsa. ooooff of arkadaşımın önerisine uyup hiçbirşey almasaydım en iyisiydi aslında. ama benim amaç inanın insanları bilgilendirmek. bundan haz alıyorum ve türkiyede tek olacağım inşallah.

Reply
Hamit Gurakar Şubat 13, 2017 at 7:16 am

Selam, umarım hayallerin doğrultusunda ilerlersin. Azmin önünde kimse duramaz 🙂

Reply
xyz Şubat 13, 2017 at 10:20 pm

merhaba yazı için teşekkürler.
aslında bir benzeri sorulmuş ama yine sorucam kusura bakmayın. youtube da var olan videolara altyazı yükleyip tekrar youtube a yükleyebilir miyiz?mesela rusça bir çizgi filme türkçe altyazı ekleyip tekrar yayınlayabilir miyim? kusura bakmayın bu konu hakkında pek bi malumata sahip değilim.

Reply
Filiz Adanır Şubat 23, 2017 at 1:12 am

Aslında işin içinde çok iş var. Mesela ben youtube ile senelerce uğraştım. Bir yığın özgün videolar hazırladım. bir ara 8 kanalım birden vardı. Hepsi izlenme, abone, yorum sayısıs ve en önemlisi iyi paralara kazanmaya başladığı at şakır şakır arkası arkasına spam nedeniyle askıya alındı. Hiçbir kanalımda üstelik ne topluluk kuraları nede telif uyarısı almıştı. Yani sonuç şu ki youtube biraz para vermeye başladığı zaman bir bahanesini bulup senin emeğini tabi ki reklam gelirlerini cebine atıyor. seninde kıçını bir tekme hadi defol diyor. ANCAK kendi marka ve itibarını korumak için bazı aslandı içeriğinde de bir halt olmayan kanalları ön plana çıkararak onlara dokunmuyor.. Millette sanıyor ya şu zibidiye bak hikayeden videolardan bilmem ne kadar para kazanıyor diyor.. Bunlar bizler gibi emekçilerin önüne atılan oltanın uçundaki yemlerdir. Reklam gelirlerinin yüzde birini bile hiç kimseye vermiyor. Youtube korkunç bir tekel ve korkunç bir pazar dünyası. ,inan oraya verdiğiniz zamanı ve emeği başka işe verin valla daha çok çok çok para kazanılıyormuş.

Reply
fikret Şubat 27, 2017 at 2:27 pm

filiz selam peki şimdi oturup değerledirdiğinde içerik veya telif baska birsey…..peki you tube mu suçlu …
değerlendirmen nasıl?

Reply
halil Şubat 25, 2017 at 6:15 pm

Youtube ta yayınlanan videoları indirip ona youtube da olmayan özgün bir özellik eklemek (altyazı gibi), tekrar kanalınıza yüklemek ve bu özelliği nedenli olarak pazarlamak telif hakkına girer mi?

Reply
no name Mart 31, 2017 at 11:08 am

Koskoca Türkiye bir video sitesi yapamıyorsa asıl sorun odur. Türkiyede yapılsa ne olur o da ayrı konu. 1 kuruş reklam geliri paylaşmaz bu yüzden zaten millet youtuba mecbur.

Reply
Ramazan Nisan 20, 2017 at 10:44 am

Eline sağlık kardeşim. Şunu bilin arkadaşlar; YouTube para kazanmaya başladığınız anda size tekmeyi atar. Ortada kalan parayı kendine alır. Olay bu

Reply
Şahin Nisan 21, 2017 at 5:29 am

Merhaba emeğin için çok teşekkürler..sorum şu.kendim gitar çalıp şarkı söylüyorum..Bunları youtubede paylaşsam telif yermiyim..beste başkaları nin olduğu için.

Reply
Hamit Gurakar Nisan 21, 2017 at 9:49 pm

Daha önce yukarıda yanıtını vermiştim 🙂

Reply
Gercek Tic. Haziran 12, 2017 at 6:35 am

Youtube işine yeni girenler için çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

Reply
mst Kasım 2, 2017 at 11:49 am

merak ettigim bir konuydu. cevabıda bekledigim gibi.

Reply
Xy Ocak 19, 2018 at 10:27 pm

Merhabaa. Ben şeyi merak ediyorum mesela özgün bir video çektik fon müzik olarak ünlü birinin şarkısını ekledik diyelim,telif yermiyiz?

Reply
Hamit Gurakar Ocak 20, 2018 at 11:47 am

Evet 🙂 Bir saniye sınırı vardı zannediyorum 10 saniyeydi. Bir araştırmak gerek. Ancak direk alıp koyarsan müziği telif problemi yaratır.

Reply
Murat Mart 6, 2018 at 11:15 pm

Madem telif yiyorlar neden filmlerin fragmanlarini dizilerin fragmanlarini sürekli yayinliyorlar ve baya izleniyor resmi kanal olmadığı halde bunlar rahatsız mı yoksa işin bı cakalligini mi bulmuşlar

Reply
Ali Aydın Ağustos 1, 2018 at 9:39 pm

Yav allah sizden razı olsun. Boşa gidecek emeklere engel oldunuz… Selamlar

Reply
ali Ağustos 30, 2018 at 9:55 am

hamit bey çok teşekkürler harika bir yazı olmuş bayıldım.bişe sormak istiyoruom youtube’a video hazırlarken bir filmden yada başka bir youtube videosundan(örneğin belgesel)alıntı koysam telif yermiyim

Reply
ahmet yilmaz Eylül 7, 2018 at 9:32 am

Telif hakkı aldım. Telif hakkı sahibi videoyu kullanmama izin veriyor. Para kazanma sadece ona mı ait olur? Yoksa bölüşülür mü?

Reply
ergün Aralık 23, 2018 at 2:09 am

merhaba yazı için teşekkür ederim. kanalım para kazanmaya kapandı. yüklediğim videolar kuruluşun yüklenmesine, websitesinde yükleyebilirsin izni var ancak youtube atıfta bulunmalısın diyor malesef video yükleme bölümünde atıf yükleme bölümü yok ne yapmam lazım

Reply
Nusaybin Aralık 24, 2018 at 8:21 pm

Merhaba değerli anlatımınız için teşekkür ederim ufkumu açtınız; ben filmlerden kesitler alıp komik düblaj videoları yayınlamak istiyorum telif halkına girermişim. Teşekürler…

Reply
Sinan Ocak 20, 2019 at 8:52 am

Hocam bende sizin gibi çok çabaladım uğraştım yaşadıklarınızı bire bir yaşadım. En son bir kanal açmış ve sadece 1 adet kolaj video atmıştım ordan burdan araklayıp yaptığım bir video idi. Sonra bir daha hiç uğraşmadım. Bir gün gmail hesaplarımda gezinirken bir baktım bir sürü mail gelmiş baktımki hepsi youtube yorumu. Girdim youtube hesabına kanaldaki video 2m olmuş. Oha lan dedim hemen reklam ayarını yaptım. Video 8m izlenmeye kadar geldi ve totalde 8500 tl para birikti. Tam hayallerim gerçek oldu derken youtube direkt kanalı kapattı. Özgün kendiniz çekmediğiniz sürece iş çok zor.

Reply
derya deniz Şubat 2, 2019 at 1:10 am

hocam merhaba, youtube denen mecrada baskalarinin videolarini cevirmek yani onlara altyazi eklemek bize ek ucret saglar mi? tesekkurler

Reply

Yorum yaz